•  
  •  
آشنایی با انواع دستگیره درب

دستگیره پلاک یا دستگیره درب

دستگیره پلاک بخش جدایی ناپذیر از طراحی داخلی ساختمان به شمار می آید. این قطعه کلیدی به طور چشمگیری به ظاهر بصری منزل، به ویژه درب اتاق کمک می کند. معمولاً یکی از آخرین قطعات و لوازمی که بر روی منازل نوساز نصب میگردد، دستگیره پلاک می باشد. بنابر این انتخاب آن از لحاظ نوع و ظاهر، حساسیت زیادی را مطالبه می کند. فارغ از این موضوع ممکن است شما به منظور بازسازی و تغییر دکور و ظاهر منزل خود قصد داشته باشید با تعویض دستگیره پلاک درب های اتاق نمای جدیدی به فضای خانه بدهید. تنوع این دسته از محصولات به قدری زیاد است که در صورت مشاهده آنها به یکباره تصمیم می‌گیرید که  دستگیره های قدیمی و فرسوده منزل خود را تعویض نمایید. برای این کار می بایست تفاوت های انواع دستگیره درب را شناسایی کرده و نسبت به انتخاب و خرید آن اقدام کنید. متاسفانه اغلب پیمانکاران و سازندگان آپارتمان از ارزان ترین نوع تجهیزات ساختمانی استفاده می کنند. و همه می دانیم که قطعه ارزان قیمت از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است و چه بسا در مدت زمان کوتاهی دچار ایراد شده و از کار می افتد. دستگیره پلاک نیز یکی از این تجهیزاتی است که می بایست بر روی درب آپارتمان‌های نوساز نصب شده باشد. نتیجه کار مشخص است. استفاده از بی کیفیت ترین نوع دستگیره پلاک که عملکرد ضعیفی دارد و میتواند دردسرساز نیز باشد.تصور این رخداد که خرابی مغزی یا زبانه قفل درب سرویس بهداشتی آن هم زمانی که در سرویس بهداشتی حضور دارید چقدر وحشت آفرین است. در نتیجه توصیه می‌کنیم این قطعه استراتژیک را به صورت کامل شناسایی کرده و بهترین و با کیفیت ترین آن را خریداری کنید.

 

انواع دستگیره پلاک

دستگیره درب صدها سال است که مورد استفاده قرار میگیرد. شکل ظاهری و عملکرد آنها از ابتدا تا به امروز تفاوت چشمگیری نداشته است امروزه انواع دستگیره پلاک های موجود در بازار از نظر ظاهر و نوع متریال بکار رفته با یکدیگر متفاوت هستند اما محل نصب پیچ ها و حفره های مربوط به سیلندر قفل از یک استاندارد مشخص تبعیت می کنند و قابلیت نصب بر روی همه درب ها را دارند. آنها در طیف وسیعی از سبک ها، و مدل ها ساخته می شوند. همچنین نوع متریال بکار رفته در آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دستگیره پلاک از جنس استیل کروم یا مات، برنجی، آهنی با روکش کروم و آلومینیومی به بازار عرضه می شوند. بخش عمده ای از تولیدات داخل با اهداف تزئینی ساخته می شوند. دستگیره درب از لحاظ نوع کاربری به سه دسته اهرمی ، کشویی و ثابت تقسیم بندی می‌شوند. دستگیره های اهرمی متداولترین نوع دستگیره درب می باشد. و در خانه های مسکونی، ساختمان های تجاری و عمومی استفاده می گردند به دستگیره های اهرمی، دستگیره پلاک نیز گفته می شود. این قطعه از دو بخش متصل به هم، شامل اهرم حرکتی و بدنه تشکیل شده است و بسته به موقعیت چرخش درب، به دو نوع «چپ باز شو» و «راست باز شو» تقسیم بندی می‌شوند. در هنگام خرید دستگیره پلاک حتماً به این نکته توجه داشته باشید که لولای درب مورد نظر در کدام قسمت واقع شده و جهت باز شدن درب به چه سمتی می باشد. دستگیره پلاک دارای یک میله فلزی شکل می باشد این میله از میان مکانیزم قفل درب عبور کرده و به اهرم های طرفین دستگیره نصب می شود. در واقع قطعه مکمل دستگیره و قفل همین فلز می باشد و وظیفه عقب کشیدن زبانه قفل را عهده دار است.

 

 

دستگیره پلاک پیچی

به اعتقاد برخی از دوست دارن هنر، معماری کلاسیک یکی از زیباترین و تاثیرگذارترین هنرهاست. که بعد از گذشت سالها هنوز هم قابل توجه بوده و اجتناب ناپذیر است. با بررسی دقیق ساختمان های کلاسیک شاهد آن هستیم که خانه ها به طرز شگفت آوری از الوار و چوب ساخته شده اند. ورود پست مدرنیسم در دهه 1970 منجر به این شد که معماران محلی نگاه گسترده تری به جزئیات ظاهری ساختمان داشته باشند. قرنیز ها، کاغذ دیواری های با کیفیت، نرده ها، کلید های روشنایی و دربهای چوبی، همگی به بهترین شکل ممکن طراحی و در معماری بکار گرفته می‌شدند. در آن دوره باشکوه، بجز موارد خاص استفاده از عنصر فلز در ساخت قطعات داخلی دکوراسیون آنچان مرسوم نبوده است. قطعه دستگیره پلاک یکی از آن موارد می باشد این محصول توسط صنعتگران متالوژی به انواع گونان ساخته و به فروش می رسید. اگرچه دستگیره های اهرمی نیز در آن زمان کاربرد فراوانی داشتند اما عموم مردم استفاده از دستگیره های پیچی را به دلیل زیبایی بیشتر مورد توجه قرار می دادند. استفاده از دستگیره های پیچی در منازل امروزی تا حدودی کمرنگ شده اما هنوز هم مرسوم می باشد اما دستگیره پلاک های اهرمی به دلیل سهولت در عملکرد از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشند.

 

 

ایجاد هارمونی در منزل با دستگیره پلاک

ایجاد هماهنگی و هارمونی در زیبایی ظاهر منزل تاثیر زیادی دارد. یکی از این موارد که می تواند به این هارمونی قوت بخشد، هماهنگی بین درب و دستگیره آن است. دستگیره های درب نسبتا کوچک هستند اما تاثیر زیادی بر نحوه درک افراد از یک فضا ایجاد می کنند. دقیقاً مانند انتخاب لباس، شما همیشه و در همه حال سعی می کنید که یک لباس زیبا و عالی به تن کنید و تمام تلاش شما بر این است که رنگ و نوع لباس انتخابی، از یک تناسب منطقی برخوردار باشد. عدم هماهنگی بین انتخاب لباس، نتیجه ای ناخوشایندی را به دنبال خواهد داشت. در خصوص دیزاین اتاق منزل نیز می بایست همین حساسیت را داشته باشید انتخاب دستگیره پلاک مناسب ضمن زیبایی بخشی به اتاق های منزل شما می‌تواند از حریم خصوصی شما محافظت کند.

 

روش نصب دستگیره پلاک

سوراخ های تعبیه شده بر روی درب های چوبی، از یک استاندارد کلی پیروی می کنند و دستگیره پلاک های موجود در بازار نیز بر اساس همین ابعاد ساخته شده اند. پس معمولا هیچ گونه نگرانی از بابت جای پیچ و سوراخ های باقیمانده روی درب نخواهید داشت. با این حال توصیه می شود قبل از خرید دستگیره پلاک محل های مورد نظر را اندازه گیری و یادداشت کنید و در هنگام خرید، محصول درخواستی را با اندازه ها تطبیق دهید. اگر در هنگام نصب متوجه شدید که محل قرار گیری پیچ و حفره کلید با یکدیگر همخوانی ندارد، می‌توانید حفره های قبلی را با استفاده از بتونه مخصوص چوب پر کنید و محل های دقیق را توسط ابزار دریل سوراخ نمائید. نکته حائز اهمیت این است که همیشه حفره مربوط به مغزی قفل سوئیچی را ملاک شروع کار قرار دهید. به این صورت که قفل سوئیچی را مقابل حفره دستگیره قرار داده و تنظیم نمایید و قطعه رابط فلزی را به درون مجموعه قفل داخلی هدایت کنید. در این حالت اگر توانستید اهرم ها را به راحتی حرکت داده و زبانه را به عقب برگردانید، می توانید مراحل سفت کردن پیج ها را دنبال کنید. بعد از نصب دستگیره پلاک، در صورت لزوم قطعات متحرک را روغن کاری کنید. قبل از استفاده، حتماً چندین بار مراحل باز و بسته کردن درب را مورد آزمایش قرار دهید. درب را به آرامی بسته و عملیات باز کردن قفل را تکرار کنید. توجه کنید قبل از انجام این کار حتماً در قسمت بیرونی اتاق قرار بگیرید تا در صورت عدم عملکرد مناسب، دسترسی شما به اتاق های دیگر امکان پذیر باشد.

 

 

 

خصوصیات دستگیره پلاک

اگر از برندهای داخلی استفاده می کنید سعی کنید دستگیره انتخابی حتما داری استاندارد و مهر کنترل کیفیت باشد. قبل از توجه به رنگ و ظاهر دستگیره از کیفیت بالای آن اطمینان حاصل کنید. اهرم های دستگیره پلاک می بایست به صورت کاملاً روان و بدون کوچکترین ایرادی حرکت کنند. توجه کنید که قطعه فلزی رابط بین اهرم ها به راحتی در محل نصب خود قرار گیرد و فاقد هرگونه لقی غیر متعارف باشد، در غیر این صورت به مرور زمان عملکرد دستگیره تنزل پیدا کرده و دیگر قادر به آزاد سازی زبانه قفل درب نخواهید بود. قطعات متحرک و فنرهای متصل به اهرم را مورد بررسی قرار دهید و از سفت بودن محل قرار گیری فنر اطمینان حاصل کنید. از آویزان کردن اجسامی مانند کیف، لباس یا چوب رختی بر روی دستگیره درب اجتناب کنید.

یکی از موارد مهم در خرابی درب، عدم کیفیت مناسب مجموعه قفل داخلی می باشد که می بایست به این مورد توجه شود. قفل های بی کیفیت و خراب می توانند به مرور، عملکرد بهترین دستگیره ها را مختل کنند. پس توجه داشته باشید که این دو قطعه مکمل یکدیگر هستند و می بایست از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند.دستگیره های ساخته شده از فولاد ضد زنگ به مراتب کیفیت بهتری نسبت به نوع آبکاری آن دارند و کمتر از انواع دیگر به سرویس و نگهداری نیازمند هستند. از دیگر خصوصیات مهم دستگیره پلاک می توان به ضمانت دار بودن محصول، آبکاری مناسب و باکیفیت، داشتن پیچهای ضد زنگ، و استفاده از متعلقات جانبی مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی اشاره کرد. محصولی که از گارانتی و ضمانت برخوردار است، خود بیانگر کیفیت بالا و عملکرد مناسب آن می باشد. آبکاری مناسب و با کیفیت به زیبایی کار افزوده و قطعه را در مقابل زنگ زدگی محافظت می نماید. از آنجا که پیچ های محل اتصال در مواقع ضروری نیاز به باز شدن دارند، می بایست از نوع ضد زنگ طراحی شده باشند. همچنین اجزاء و متعلقات داخلی دستگیره نیز به دلیل ایفای نقش کلیدی در عملکرد دستگیره، می بایست از کیفیت مطلوب برخوردار باشند.

 

توضیح درباره اهمیت دستگیره پلاک در طراحی و دیزاین منزل، معرفی و شناسایی انواع دستگیره های درب از لحاظ ساختار، نوع عملکرد و زاویه قرارگیری آن روی درب، سیر تکاملی ساخت دستگیره پلاک و...

مقالات مرتبط

اشتراک در خبرنامه ما