•  
  •  
آشنایی با انواع سیلندر

سیلندر چیست؟

یکی از کلماتی که کمتر در حوزه یراق آلات احتمالاً شنیده‌اید، سیلندر است. سیلندرها به مغزی درب یا توپی در نیز شهرت دارند و اکثر افراد این وسیله را با این نام می‌شناسند. همانطور که انواع قفل را داریم به همین ترتیب انواع سیلندر را داریم که با توجه به کاربردی که دارند دارای ویژگی های خاص و متفاوت هستند و در نتیجه برای یک فضای خاص استفاده می‌شوند. اگر به دنبال خرید بهترین نوع سیلندرها هستید می‌توانید به راحتی ابزار و تجهیزات مورد نظر خود را از فروشگاه اینترنتی خانه قفل که به صورت تخصصی در زمینه فروش انواع ابزار و یراق آلات فعالیت می‌کند، تهیه کنید.

 

سیستم عملکرد سیلندرها

شناخت اجزای انواع سیلندر مهم‌ترین کاری است که باید قبل از آشنا شدن با عملکرد این دستگاه یاد بگیرید. مغزی درب از اجزای مختلف که شامل توپی، ساچمه، بدنه، زبانه و فنر می‌شود تشکیل شده است. احتمالا می‌دانید که برای باز کردن یک قفل باید در ابتدا کلید خود را وارد توپی کنید. در داخل توپی، ساچمه‌هایی با طول و عرض متفاوت در موقعیت‌های گوناگونی قرار گرفته‌اند. فنر سیلندر در پشت ساچمه‌ها قرار گرفته است. این فنر در واقع قسمتی واسطه بین توپی و بدنه است. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید شکل کلید، طول و فرورفتگی‌های آن است. تمامی این موارد توسط ساچمه ارزیابی می‌شوند. در صورتی که عمق و جایگاه آن‌ها درست باشد. زمانی که ساچمه‌ها در موقعیت مناسب باشند به عقب فشرده و توپی را آزاد می‌کند.

 

انواع قفل‌ها از نظر نوع سیلندر

1. قفل تک سیلندری

یکی از انواع سیلندر که در تقسیم‌بندی قفل‌ها نقش دارد، قفل تک سیلندری است. این نوع قفل فقط از یک سمت کلید می‌خورد و درب خانه را باید با کلید قفل کرد. معمولاً زمانی که از این نوع قفل برای درب خانه استفاده می‌شود یک دکمه و دستگیره برای قفل کردن دارند.

2. قفل دو سیلندری

قفل دو سیلندری هم از داخل و خارج خانه با کلید باز و بسته می‌شود. از این نوع قفل برای مکان‌هایی استفاده می‌شود عمومی هستند و کسی نتواند درب را از داخل و بدون کلید قفل کند.

3. پیچ

چفت یا پیچ به نقطه‌ای گفته می‌شود که قفل در آن جا چفت می‌شود و در نتیجه باعث بسته شدن درب می‌شود. هنگامی که کلید درون سیلندر قرار می‌گیرد پین‌های مغزی حرکت می‌کنند و در پیچ قرار می‌گیرند. چفت معمولاً روی قسمت دیگر درب که قفل را دارد نصب شود.

 

انواع سیلندر

انواع سیلندر همانطور که گفتیم با توجه به کاربردی که دارند نام‌گذاری و استفاده می‌شوند. این مغزی درب نقش مهمی در قفل درب مخصوصاً درب‌های ضد سرقت دارد. سیلندرها به چهار گروه تقسیم می‌شوند و از هر کدام از آن‌ها می‌توان در فضای مخصوصشان استفاده کرد. از جمله انواع سیلندرها می‌توان به سیلندر آپارتمانی، سیلندر سرویس، سیلندر سوئیچی و سیلندر دیجیتال اشاره کرد.

سیلندر سرویس:

سیلندر سرویسی یکی از انواع سیلندر است که برای حمام و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود. این توپی قفل مخصوص به خود را نیز دارد که با نام قفل سرویس بهداشتی شناخته می‌شود.

سیلندر سوئیچی:

از دیگر انواع سیلندر می‌توان به سیلندر سوئیچی اشاره کرد. از این سیلندر برای قفل درب‌های اتاق مخصوصا اتاق خواب و درب آپارتمان‌ها نیز استفاده می‌شود. مغزی سوئیچی را می‌توانیم برای سایر اتاق‌ها نیز استفاده کنیم.

سیلندر آپارتمانی:

سیلندر آپارتمانی از دیگر انواع سیلندر است که بسیار پرکاربرد است. برای درب ورودی آپارتمان‌ها معمولاً باید از قفل ضد سرقت استفاده شود، در نتیجه باید مغزی این نوع قفل‌ها حتماً از نوع مخصوصی باشد. سیلندر یا همان توپی آپارتمان بهترین گزینه برای قفل این درب‌ها است.

سیلندر دیجیتالی:

سیلندر دیجیتال می‌تواند از دیگر انواع سیلندر موجود در بازار باشد. این نوع سیلندر متفاوت‌تر از سایر توپی‌های درب کار می‌کند. مغزی درب دیجیتال با کمک تکنولوژی امنیت سیلندر را افزایش می‌دهد و در نتیجه می‌توان راحت‌تر از آن‌ها استفاده کرد.

 

چگونه سیلندر درب‌های ضد سرقت را عوض کنیم؟

درب‌های ضد سرقت یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین درب‌ها هستند به همین دلیل باید از تجهیزات مناسبی برای آن‌ها استفاده کرد. همانطور که گفتیم مغزی آپارتمانی یکی از انواع سیلندر است که برای درب‌های ضد سرقت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تعویض این توپی به دلیل حساسیت درب بهتر است از افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید، تا در هنگام عوض کردن توپی دچار مشکل و خسارات دیگری نشوید. برای خرید سیلندر و انواع قفل درب ضد سرقت به همراه تجهیزات مخصوص می‌توانید از فروشگاه خانه قفل کمک بگیرید.

 

تعویض سیلندر

خراب شدن قفل درب کاملاً طبیعی است و ممکن است بارها برای شما اتفاق افتاده باشد. برای تعویض و تعمیر قفل در بسیاری از مواقع نیازی به افراد متخصص ندارید اما در صورتی که درب شما از نوع ضد سرقت بود بهتر است افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید. اما برای تعویض مغزی درب‌های معمولی می‌توانید به آسانی این کار را خودتان انجام دهید. برای این کار کافی است دستگیره قفل را باز کنید و سیلندر یا همان توپی را با یک مغزی جدید جایگزین کنید.

 

نکات مهم در هنگام خرید سیلندر

توجه به یک سری نکات مهم قبل از خرید سیلندر می‌تواند به عملکرد بهتر وسایل شما کمک کند. برای خرید انواع سیلندر نیز رعایت و توجه به نکات می‌تواند کمک زیادی به شما کند. زمانی که سیلندر شما کیفیت بالایی داشته باشد به سختی توسط سارقان باز می شود پس به یاد داشته باشید، خرید یک مغزی درب باکیفیت باید اولویت شما باشد. توپی که آلیاژ خوبی در برابر فشار هوا داشته باشد می‌تواند بسیار مقاوم باشد و با  ضربه‌های محکم قفل دچار شکستگی نمی‌شود و تنها مقداری از مغزی آن ممکن است شکسته شود.

 

کیفیت توپی قفل‌ها

همانطور که در بالا اشاره کردیم کیفیت انواع سیلندر تاثیر بسیار مهمی دارد. چرا که سارقان نمی‌توانند به راحتی آن را بشکنند. زمانی که مغزی درب کیفیت خوبی داشته باشد ممکن است در صورتی که شکسته شود مغزی را در داخل خود نگه می‌دارد تا باز نشود اما در برخی از موارد در صورتی که کیفیت آن خوب نباشد می توان سیلندر را حتی با یک سنجاق نیز باز کرد.

 

قیمت مغزی درب به چه عواملی بستگی دارد؟

علاوه بر اینکه قیمت انواع سیلندر با یک‌دیگر بسیار متفاوت است، عوامل دیگری نیز هستند که می‌توانند در قیمت آن‌ها تاثیر زیادی داشته باشند. از جمله این عوامل می‌توان به جوع و جنس کلید، ضخامت، کیفیت سیلندر، محل پیچ سیلندر و ... اشاره کرد.

 

هزینه تعویض سیلندر

هزینه تعویض انواع سیلندر باید با توجه به مغزی جدیدی که خریداری می‌کنید و همچنین هزینه‌های تعمیرکار می‌شود. برای تعویض مغزی درب‌های معمولی مثل سرویس بهداشتی می‌توانید این کار را به تنهایی انجام دهید و از هزینه‌های خود کم کنید اما درب ضد سرقت با توجه به حساسیت‌هایی که دارد باید توسط یک فرد متخصص انجام شود تا هزینه‌های شما چند برابر نشود.

 

زمان تعویض توپی درب

تعویض سیلندر نیازی نیست به صورت مداوم انجام شود بلکه فقط در دو حالت شما نیاز به تعویض و خرید یکی دیگر از انواع سیلندر با توجه به موقعیت مکانی خود دارید. در برخی از مواقع ممکن است مغزی درب شما بدون هیچ دلیلی بشکند یا توسط سارقین شکسته شود، در این حالت باید در اسرع وقت توپی را تعویض کنید. یکی دیگر از دلایل بسیار مهم برای عوض کردن مغزی جا به جایی در خانه جدید است. زمانی که شما به خانه دیگری وارد می‌شوید که قبلا مستاجر در آن بوده است بهترین کار برای حفظ امنیت خود و خانه تعویض به موقع مغزی درب‌ها است. در صورتی که در آپارتمان ساکن هستید کافی است فقط قفل درب ورودی آپارتمان را عوض کنید.

خرید انواع سیلندر در کمترین زمان

با توجه به شرایط فعلی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی یکی از بهترین روش‌ها برای خرید کالاهای مورد نیاز، خرید اینترنتی است. خرید انواع سیلندر یا همان مغزی درب نیز از این قاعده مستثنی نیست بلکه شما می‌توانید به راحتی تمامی ابزار و یراق آلات خود را به صورت آنلاین سفارش دهید. در سفارش آنلاین تنوع محصولات بیشتر است و شما می‌توانید به راحتی چند محصول را از نظر قیمت با یک‌دیگر مقایسه کنید. فروشگاه اینترنتی خانه قفل به شما این امکان را داده است تا در کمترین زمان قفل و مغزی‌های مورد نیاز خود را با بهترین قیمت خریداری کنید. همچنین می‌توانید سایر یرق‌آلاتی که برای کابینت نیاز دارید سفارش دهید.

 

چرا فروشگاه اینترنتی خانه قفل

فروش ابزارآلات و یراق آلات از گذشته تا به امروز به صورت حضوری انجام می‌شده است اما با توجه به تغییر سبک زندگی مردم این صنف هم  به کسب و کارها به فروش اینترنی روی آورده است. فروشگاه خانه قفل با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه فروش انواع سیلندر و قفل یکی از بهترین فروشگاه‌ها در صنف ابزار و یراق بوده است. تمامی محصولات این فروشگاه بهترین کیفیت و قیمت را دارند در ننیجه می‌توانید بدون هیچ نگرانی هر کدام از محصولات مورد نیاز خود را سفارش دهید و در کمترین زمان درب خانه یا محل کار خود تحویل بگیرید.

 

خدمات خانه قفل

فروشگاه خانه قفل علاوه بر اینکه از بهترین برندها در زمینه فروش انواع سیلندر و قفل استفاده می‌کند، خدمات دیگر نیز دارند که توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند. از جمله خدمات این فروشگاه می‌توان به ارسال رایگان در محل، مرجوع کالا در صورت لزوم و همچنین پشتیبانی ۷ روزه اشاره کرد.

یکی از مهم‌ترین اجزای قفل ساختمان‌ها بدون شک سیلندر است. این سیلندرها با نام‌های دیگری در بازار نیز از جمله توپی و مغزی درب نیز شناخته می‌شوند...

مقالات مرتبط

اشتراک در خبرنامه ما