•  
  •  
آشنایی با انواع قفل

تاریخچه انواع قفل

در حدود 4000 سال قبل در دوران مصر باستان اولین قفل اختراع شد. این قفل جنسی از چوب همراه با برجستگی‌هایی روی آن داشت. این برجستگی‌ها به بیرون آمدن و باز و بسته شدن قفل کمک می‌کردند. با گذشت سال‌ها و وارد شدن به قرون وسطی شکل قفل‌ها تغییرات بسیاری کردند. اهمیت استفاده از انواع قفل حتی در سال‌ها قبل نیز بسیار زیاد بوده است. به همین دلیل قفل درب و سیلندر جزو یراق آلات مهم در حوزه ابزارآلات و تجهیزات خانه هستند.

 

معرفی قفل و سیلندر

اگر نگاهی به درب‌های ساختمان یا خانه کنید، متوجه نوعی قفل و دستگیره می‌شود. نوع درب شما تاثیر بسیاری بر روی انتخاب سیلندر و مغزی انواع قفل دارد که با توجه به کاربردی که هر کدام از آن‌ها دارند، به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

قفل ضد سرقت که معمولاً به عنوان قفل درب آپارتمان استفاده می‌شود، یکی از انواع آن‌ها است. سیلندرها را معمولاً از جنس سرب یا برنج در اندازهای متفاوت می‌سازند.

 

قفل درب حیاط

یکی از انواع قفل می‌توان به قفل درب حیاط اشاره کرد. این قفل‌ها به دو دسته برقی و معمولی تقسیم می‌شوند. در هنگام خرید این نوع قفل حتماً به تعداد زبانه‌ها، شاسی، نوع کلید و اتصال به ریموت آن توجه کنید. این قفل با توجه به قدیمی بودن، دارای قیمتی بسیار مناسب است. قفل حیاط معمولی از یک توپی، بدنه، و تعدادی سوراخ روی خود دارد قفل‌های برقی کاملاً به صورت برقی و با استفاده از مولد، کنترل برقی، میکرو سوئیچ، ریموت و فرمان رادیویی کار می‌کنند.

 

مزایای استفاده از قفل برقی حیاط

  • باز شدن با کمک ریموت و کاملاً اتوماتیک
  • روی انواع درب‌های اتوماتیک نصب می‌شود
  • داشتن کیفیت بالا
  • ایجاد امنیت بیشتر

قفل ورودی آپارتمان

قفل درب ورودی آپارتمان‌ها از دیگر انواع قفل است. همانطور که از اسم آن پیدا است این قفل بر روی درب آپارتمان‌ها نصب می‌شود و در دو گروه قفل ضد سرقت و قفل ساده قرار می‌کیرد. استفاده از هر کی از مدل‌های قفل به نیاز مشتری بستگی دارد. قفل‌های ساده دارای یک زبانه است و به راحتی باز می‌شود.

 

ویژگی‌های قفل ضد سرقت

در بین انواع قفل آپارتمان، قفل ضد سرقت جز بهترین انتخاب‌ها برای خرید قفل درب است.این قفل‌ها دارای چند زبانه هستند و همین عاملی است اجازه باز شدن درب را بدون کلیدی نمی‌دهد. این نوع قفل نیز در دو دسته کلیدی و هوشمند قرار دارد.. قفل‌های هوشمند نه تنها نیازی به کلید ندارند بلکه از برق برای تغذیه خود استفاده نمی‌کند.

 

 

قفل سوئیچی

قفل درب سوئیچی نیز در گروه انواع قفل قرار دارد. این نوع قفل سیلندر مخصوص به خود را دارد. از قفل سوئیچی بیشتر برای درب دفتر‌ها و اتاق‌های کار استفاده می‌شود. چرا که استفاده از این قفل‌ها همانند قفل ضد سرقت امنیت محیط را فراهم می‌کنند.

 

مزایای استفاده از قفل سوئیچی:

  • بر روی درب‌های چوبی و فلزی قابل استفاده هستند.
  • دوام بالایی دارند.
  • به صورت مداوم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

 

قفل کمکی

قفل کمکی که معمولاً برای بالا بردن امنیت درب خانه‌ها استفاده می‌شود، از دیگر انواع قفل مورد استفاده برای درب آپارتمان و خانه است. این قفل‌ها تنها با داشتن یک زبانه قوی و بدون دستگیره مقاومت بسیار زیادی بر روی در ایجاد می‌کند. برای خرید این قفل باید نکات بسیار مهمی  را در نظر گرفت از جمله کیفیت مغزی آن. در صورتی که کیفیت مغزی قفل کمکی پایین باشد به راحتی می‌توان با باز کردن دستگیره به سیلندر و مغزی آن دسترسی پیدا کرد و آن را شکست.

قفل‌های ساختمانی

در بین انواع قفل، قفل‌های ساختمانی تعداد بیشتری دارند و کاربردهای بسیار نیز دارند. از این قفل‌ها همانطور که از نامش مشخص است درون ساختمان مانند اتاق‌ها، سرویس بهداشتی و ... استفاده می‌شود. در ادامه با انواع مختلف آن‌ها در هر گروه آشنا می‌شویم.

1. مغزی قفل بدون کلید: از این قفل بیشتر برای کلاس‌ها و اتاق کودکان استفاده می‌شود. قفل درب بدون کلید معمولاً بدون زبانه است و با کمک یک دستگیره باز و بسته می‌شود.

2. مغزی قفل با دستگیره:  قفل مغزی درب که دستگیره دارد تنها با کلیدهای ساده باز و بسته می‌شود و پیچیدگی زیادی ندارد. این قفل درب معمولاً به صورت جاساز در قسمت داخلی قرار داده می‌شود.

3. مغزی قفل بدون دستگیره: یکی از پرکاربردترین انواع قفل که بیشتر به عنوان قفل درب انباری یا پشت‌بام استفاده می‌شود، قفل مغزی است که دستگیره ندارد. قفل‌های بدون دستگره یک طرفه هستند و با داشتن یک میله ساده باز و بسته می‌شوند.

4. قفل حمام و توالت: از دیگر انواع قفل می‌توان به قفل درب سرویس بهداشتی اشاره کرد. آن نوع از قفل‌ها در قسمت داخلی به جای کلید دستگیره دارد و تنها می‌توان آن را از داخل قفل کرد.

5. قفل کامپیوتری: از دیگر انواع قفل پرکاربرد می‌توان به قفل‌های کامپیوتری اشاره کرد. این قفل ها معمولا برای هتل‌ها استفاده می‌شوند. در واقع شما برای باز کردن قفل نیازی به کلید ندارید و تنها کافی است یک کارت را بر روی در قرار دهید، تا آن را شناسایی کنند.

6. قفل توپی: قفل‌های توپی از دیگر قفل‌هایی هستند که برای باز شدن به کلید نیاز ندارند. این نوع از قفل تنها با چرخاندن دستگیره و فشار دادن دکمه در قفل می‌شود. این نوع از قفل درب دارای دو دستگیره با زبانه‌های اصلی است.

 

قفل درب‌های شیشه‌ای

درب‌های شیشه‌ای در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است و اکثر افراد برای داشتن و ایجاد یک محیط جذاب و متفاوت از این درب‌ها استفاده می‌کنند. اما ایمنی این درب‌ها از سایر درب‌ها بسیار بیشتر است. ممکن است شیشه استفاده شده در برابر شکستن مقاوم باشد اما قفل آن امنیت بالایی نداشته باشد. از دیگر انواع قفل می‌توان به قفل مخصوص این درها اشاره کرد. قفل درب شیشه‌ای در قسمت میانی نصب می‌شود تا قفل اصلی، قابلیت تغییر به پایین و بالا را داشته باشد. لازم به ذکر است، نصب قفل روی این درها باید حتما در هنگام ساخت و در کارخانه انجام شوند، چرا که ممکن است بعد از تولید شیشه دچار مشکل شود.

 

قفل درب آهنی

قفل درب آهنی از دیگر انواع قفل است که بر روی درب‌های آهنی است که از نوع سوئيچی یا شاخ دار است. برای انتخاب پهنای این نوع از قفل‌ها باید به عمق قوطی توجه کرد. از این نوع قفل برای درب تراس بیشتر استفاده می‌شود.

 

قفل شب بند

قفل شب بند از دیگر انواع قفل و قفل ضد سرقت قرار دارد. این قفل را روی قفل درب شیشه‌ای قرار می‌دهند. قفل‌های شب‌بند معمولاً در قسمت داخلی و روی درب خانه نصب می‌شود، همچنین می‌توان آن را روی شکافی که بر روی در قرار دارد، نصب کرد.

 

قفل یونیک

قفل‌های یونیک همانطور  که از اسم آن می‌توان حدس زد، ویژگی‌های خاصی دارد که سبب تمایز آن با دیگر انواع قفل می‌شود. این قفل‌ها امنیت بیشتری دارند و به راحتی استفاده می‌شوند. از ثقل‌های یونیک برای قفل ضد سرقت آپارتمان استفاده می‌شود. این قفل‌ها مکانیسم قفل‌های سوئیچی را دارند و از جنس فولاد و برنج است. قفل درب یونیک دارای تعداد زبانه‌های دو، سه یا بیشتر است.

 

قفل کتابی

از دیگر انواع قفل می‌توان به قفل‌های کتابی اشاره کرد. این نوع از قفل معمولاً برای قفل درب و کرکره فروشگاه‌ها و مغازه‌ها استفاده می‌شود. فقل‌های کتابی امواع مختلفی دارند که می‌توانید با توجه به نیازی که دارید، یکی از آن‌ها را خریداری کنید. در هنگام خرید این نوع قفل باید نکات بسیار مهمی را در نظر داشته باشید، تا در هنگام خرید قفل های کتابی دچار مشکل نشوید.

ویژگی‌های قفل‌های کتابی:

 . وزن قفل:

اولین ويژگی که باید در هنگام خرید قفل کتابی مخصوصاً از نوع قفل ضد سرقت آن اشاره کرد، وزن محصول است. قفل‌هایی که وزن زیادی دارند نمی‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

 . جنس:

زمانی که قصد خرید یکی از انواع قفل کتابی را دارید حتما به جنس بدنه آن توجه کنید. قفل‌های کتابی امروزه جنسی از فولاد دارند اما شما می‌توانید از قفل کتابی با جنس آلومینیوم و فلز استفاده کنید.

 . کلید:

نوع کلید از دگر عواملی است که باید در هنگام خرید قفل کتابی به آن توجه کرد. نوع کلیدی که برای این نوع قفل مناسب است، کلیدهایی با پین‌های زیاد است. این ویژگی می‌تواند از کپی کردن کلید جلوگیری کند.

 . ضخامت میله:

ضخامت میله‌های قفل کتابی معمولا بین 12 میلی‌متر است. این قطر کمی از نظر امنیت مطمئن نسیت به همین دلیل باید با ضخامت بیشتری تولید شود.

 . مقاومت قفل‌های کتابی:

یکی از دلایل راحت باز شدن قفل‌های کتابی بدون شک کوچک بودن زبانه‌های آن است. سارقان در این حالت از ابزارهای مختلفی برای باز کردن آن‌ها استفاده می‌کنند. در هنگام خرید قفل حتما از مقاومت آن اطمینان حاصل کنید یا از فروشگاه‌های معتبر مانند خانه قفل، انواع قفل و سیلندر را خریداری کنید.

 

 

قفل آویز

قفل‌های آویز از دیگر انواع قفل‌ها هستند که کاربردهای بسیار زیادی دارند. از این قفل برای نگه‌داری از اشیای با ارزش و گران استفاده می‌شود. اندازه این قفل بستگی به کالایی دارد، که می‌خواهید از آن حفاظت کنید. جنس بدنه قفل های آویز از استیل، آلومینیوم، برنج و ... می باشد.

 

خرید انواع قفل

پیدا کردن انواع قفل با بهترین کیفیت و قیمت در هر شهری کار آسانی نیست و چه بسا نتوانید محصول مورد نظر خود را پیدا کنید، فروشگاه اینترنتی خانه قفل با سال‌ها تجربه یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید انواع قفل درب و قفل ضد سرقت خانه‌ها است. می‌توانید برای خرید قفل و یراق آلات از خدمات این فروشگاه اینترنتی استفاده کنید.

 

انواع قفل و انواع سیلندرها برندهای مختلفی دارند. هر کدام از این برندها ممکن است ویژگی‌های مثبت و منفی بسیاری داشته باشند که نسبت به برندهای ...

مقالات مرتبط

اشتراک در خبرنامه ما