•  
  •  
تاریخچه یراق آلات

تاریخچه یراق آلات

 با توجه به اینکه ابزار یراق مجموعه ای از اتصالات گوناگون ، شامل پیچ، مهره و میخ و از این دست فلزات می‌باشد، می توان گفت که استفاده از یراق آلات در زندگی بشر قدمتی دیرینه دارد و مشخصاً از زمانی که بشر هوشمند برای سهولت در انجام امور زندگی و شکار اقدام به ساخت ابزارآلات گوناگون نمود، به نوعی از یراق آلات استفاده میکرده است. اما هیچ سند رسمی در خصوص تاریخچه یراق آلات در دست نیست. به تازگی فروشگاهی در ایالت ماساچوست آمریکا اعلام کرده که قدیمی ترین فروشگاه یراق آلات ایالات متحده آمریکا می باشد. او مدعی است که در تاریخ 1782 میلادی شروع به فعالیت نموده است. به این ترتیب اگر بخواهیم درباره قدمت اولین فروشگاه تخصصی یراق آلات، توضیح دهیم، می توان گفت تاریخچه یراق آلات به بیش از سه قرن گذشته بر میگردد. تا قبل از انقلاب صنعتی مردم به صورت سنتی مشکلات و نیازهای زندگی خود را رفع می کردند. نیازهای مردم شامل لوازمی مانند ادوات کشاورزی همچون بیل و کلنگ، داس، یا ابزارآلاتی برای حمل و نقل نظیر گاری، فرغون، و تجهیزات سوارکاری همچون رکاب، زین، نعل، دهنه و افسار اسب بوده است. که اصولا همگی آنها به صورت سفارشی در آهنگری ها ساخته شده و به فروش می رسید و در اختیار مشتری قرار می گرفت. با پیشرفت علم، نیازمندی های انسان نیز تغییر کرد و با ورود لوازمی همچون انواع بخاری قابل حمل، موتورهای دیزلی، وسایل روشنایی، اجاق گاز و غیره زمینه ساخت و ارائه لوازم یدکی این تجهیزات فراهم گردید. به این ترتیب فروشگاه توزیع یراق آلات به وجود آمد و توانست انواع مایحتاج روزمره انسان را تهیه و در معرض فروش قرار دهد. نکته حائز اهمیت فروشگاه یراق آلات این است که با پیشرفت رورافزون تکنولوژی، تنوع محصولات این فروشگاه نیز تغییر نمود و گسترش پیدا کرد.

 

 

نیاز به یراق آلات

حتما برای شما هم پیش آمده که در یک روز تعطیل یا معمولی متوجه نواقص یا ایراداتی کوچک در منزل خود شوید و تصمیم بگیرید که شخصا آن ایراد را رفع و رجوع نمایید. بله این رخداد تقریبا برای تمامی انسانها در سراسر جهان اتفاق افتاده است. ایراداتی نظیر چکه کردن شیر ظرفشویی، خرابی سیفون توالت،  جدا شدن دوشاخه جاروبرقی و یا صدا دادن لولای درب اتاق و اتفاقاتی از این دست که در طول زندگی با آن برخورد کرده ایم. حتی اگر هیچ سررشته ای از امور فنی نداشته باشیم، معمولاً ابتدا ایراد به وجود آمده را مورد بررسی و پایش قرار داده  و بعد از اطمینان از این که توانایی رفع و تعمیر آن را داریم، دست به آچار می شویم. اما همیشه با ابزارآلات دستی نمی توان تمامی مشکلات را حل و فصل کرد. گاهی می بایست اقدام به تعویض قطعه معیوب و جایگزین کردن آن با قطعه یدکی نماییم. در اینجا تصمیم میگیریم که قطعه معیوب را باز کرده و برای تهیه و خرید آن روانه بازار شویم. در نتیجه مستقیم، و بدون هیچ تأملی به یک جای مشخص می رویم. فروشگاه یراق آلات یا ابزار یراق.

 

 

ریشه واژه یراق در تاریخچه یراق آلات

اما معنی این واژه چیست؟ کلمه یراق ریشه ای ترکی دارد و در تاریخچه یراق آلات به معنای سلاح یا ساز و برگ می باشد. در واقع به جسمی گفته می‌شود که برای ساخت آن فلز را ذوب کرده و به آن شکل و فرم داده اند. واژه «آلات» هم به معنی ابزار می‌باشد. از قدیم الایام، یراق به هرگونه سلاح، و تمامی تجهیزات اضافی شامل شمشیر، سپر، زره، رکاب، دهنه و لگام اسب و اصولا هر چیزی که توسط آهن ساخته شده، گفته می شد. و زمانی که فرد توسط این تجهیزات آماده انجام کار یا نبرد می گردید، می گفتند «یراق» شده است. (تجهیز شده است) و این اصطلاح امروزه به تمام وسایل و لوازم تاسیساتی و تعمیراتی ساختمانی گفته می شود.  

 

 

یراق آلات امروزی

از ابتدای تاریخچه یراق آلات تا به امروز شاهد تغییرات زیادی در تعداد و تنوع یراق آلات بوده ایم. محصولات موجود در فروشگاه های بزرگ تجاری یراق آلات معمولاً به چهار دسته کلی نجاری، بنایی، صنعتی، و خانگی تقسیم بندی می شوند. در این مراکز انواع وسایل و قطعات مورد نیاز وجود دارد و در زمان ورود به این فروشگاه، احساس می کنیم به تمامی این ابزارها و قطعات نیازمندیم. حتی گاهی اوقات، برای احتیاط چند نمونه از یراق آلات مرتبط با منزل را خریداری می کنیم. جالب اینکه جنس خریداری شده در موقع ضرورت راه گشای مشکل پیش آمده می‌گردد. فروشگاه های یراق آلات در سراسر جهان شباهت بسیاری به یکدیگر دارند و همگی طیف وسیعی از محصولات گفته شده را ارائه می دهند. البته ممکن است در کشورهای مختلف به غیر از موارد ذکر شده، مایحتاج دیگری نیز به فروش رسد. به عنوان مثال در فروشگاه های یراق آلات کشور هند اقلام مرتبط با کفاشی، ابزار و تجهیزات ایمنی، انواع بطری و شیشه، لامپ و کلیه لوازم الکتریکی، حتی کمدهای چوبی، نیز به فروش می رسد. در کشورهای اروپایی و آمریکا نیز اقلام ماهیگیری، قایقرانی، لوازم شکار، و قطعات اسلحه نیز قابل فروش است. در کشور چین، مضاف بر یراق آلات مرسوم ، انواع خوراک دام و طیور نیز موجود می باشد.

 

 

نمایشگاه یراق آلات

در بین سال‌های 1994 تا 1999 میلادی دو برادر به نام های جو و مانی تصمیم به برگزاری سالانه نمایشگاه هنر با مضمون یراق آلات گرفتند. در این نمایشگاه تاریخچه یراق آلات و نحوه آغاز کسب و کار این دو برادر، توسط ابزارهای باقی مانده از سالهای 1964 به بعد، به معرض نمایش عموم قرار گرفت. در طبقات فوقانی نمایشگاه ویترین هایی جداگانه برای همسایگان و هنرمندان آماتور محلی تعبیه شده بود تا آنها بتوانند محصولات و آثار ساخته شده توسط خودشان را به معرض نمایش بگذارند. همچنین مسابقات مجسمه سازی بر روی کدو تنبل نیز در این نمایشگاه برگزار و به شدت مورد استقبال می گرفت. در واقع برگزاری سالانه این نمایشگاه بیانگر اهمیت یراق آلات و نیاز ضروری بشر به این طیف از کالاهای خُرد می باشد. چیدمان زیبای محصولات در قفسه های فروشگاه یراق آلات چشم انداز پیشرفت علم و دانش صنعتی را در ذهن مشتریان منعکس می کند. نمایشگاه یراق آلات می تواند نوعی زیرساخت اجتماعی و مدنی را فراهم آورد. زمانی که طبقه کارگر و حتی عموم مردم در آن حضور دارند، قادر خواهد بود با یکدیگر مذاکره نموده و نسبت به تبادل تجربیات خود اقدام نمایند.

 

تاثیر یراق آلات در پیشرفت تکنولوژی

به طور میانگین هر ساله در کشور ایران نمایشگاهی تحت عنوان یراق آلات، ماشین آلات مبلمان و صنایع وابسته برگزار می شود. معمولاً در این نمایشگاه جدیدترین ابزارها و دستگاه های نجاری و صنعت چوب معرفی می گردند. در اینجا یراق آلات به عنوان زیر مجموعه ای کوچک از متعلقات صنعت کابینت یا مبلمان به نمایش گذاشته می‌شوند. از زمان پیدایش تاریخچه یراق آلات تا کنون هرگز شاهد برگزاری نمایشگاه تخصصی یراق آلات در کشور نبوده ایم و به نظر می رسد که برای پیشرفت تکنولوژی و صرفه جویی در وقت و هزینه، نیاز به برپایی این گونه نمایشگاه به شدت ضروری می باشد تا صاحبان مشاغل و صنعت گران این عرصه فرصتی برای ورود هر چه بیشتر به این بازار داشته باشند. و با تبادل دانش و پیوند تجربیات خود به دیگر همکاران، زمینه ظهور و پیشرفت تکنولوژی را فراهم آورند. در این صورت میتوان با ساخت تجهیزات و لوازم جدید همچنین ارائه آن به مصرف کنندگان هدف، به نوعی خدمتگزار صنعت کشور نیز بود. می توان گفت که نیاز به یراق آلات، چیزی فراتر از یک نقطه مشترک است . در دوره ای که کشور و بخش عظیمی از مردم دچار بحران مالی و اقتصادی گردیده اند، ارائه ابزارها و لوازم ارزان قیمت یکبار مصرف میتواند در کاهش وقت، انرژی و هزینه تاثیر بسزایی داشته باشد، و تنها محلی که می تواند بستر مناسب این موارد را فراهم آورد، نمایشگاه یراق آلات می باشد.

 

ضرورت وجود یراق آلات در زندگی روزمره

نیاز بشر به ابزار تعمیراتی، از ابتدای تاریخچه یراق آلات تا امروز بر پایه یک اصل مهم، آن هم سهولت و تسریع در انجام کارهای روزمره بوده است. تصور کنید که قصد دارید یک لوستر تقریباً سنگین وزن را به سقف اتاق پذیرایی نصب نمایید. اما متوجه می شوید که سقف خانه فاقد قلاب لوستر می باشد. اگر این تصمیم در گذشته ای دور اتفاق می افتاد مجبور به تخریب قسمتی از سقف بوده و بعد از نصب یا جوش دادن یک قلاب فلزی به تیر آهن می‌بایست مجدداً سقف را گچ کاری و ترمیم نمائید. اما امروزه با مراجعه به یک فروشگاه یراق آلات و توضیح مشکل پیش آمده به فروشنده، با دریافت یک قلاب پروانه ای ساده متوجه خواهید شد که کلید حل معما را با قیمتی باور نکردنی دریافت کرده اید بدون آنکه مجبور به تخریب و بازسازی مجدد سقف منزل خود باشید. این دقیقا مصداق بارز صرفه جویی در وقت، هزینه و انرژی می باشد که در سایه پیشرفت تکنولوژی و صنعت فراهم آمده است. در نتیجه نیاز روزمره بشر به یراق آلات به قدری مهم و ضروری شده که با وجود فروشگاه های متعدد، در سطح شهر، این کسب و کار ارزشمند و پر رونق تجاری روز به روز در حال گسترش و پیشرفت می باشد.

 

ریشه یابی واژه یراق آلات، و تاریخچه یراق آلات، توضیح جامع درباره نیاز بشر به ابزار یراق و لوازم تعمیراتی یک بار مصرف به منظور سهولت در انجام کارهای روزمره، تاریخچه و چگونگی شکل گیری فروشگاه های ابزار یراق و...

مقالات مرتبط

اشتراک در خبرنامه ما