•  
  •  
تفاوت سیلندر های مختلف؟

چند نکته مهم که باید در مورد سیلندرهای درب بدانید؟

سیلندر ها از یراق آلات بسیار کاربردی در حوزه درب و پنجره به شمار می روند. شاید با این عنوان زیاد آشنا نباشید زیرا، ما این نوع ابزار را بیشتر با اسامی، توپی و یا مغزی می شناسیم. اما در واقع هر سه عنوان به یک ابزار کوچک در درون قفل درب اشاره دارد.

 

 

به این موضوع توجه داشته باشید، برای کاهش احتمال سرقت لازم است اهمیت بیشتری به امنیت محل زندگی یا کار خود داده و یراق آلات مناسبی در این خصوص تهیه نمایید و سیلندرها یکی از مهمترین یراق آلات برای تامین امنیت قفل درب ها می باشند. سارقین باتجربه، اغلب می توانند از درهای قفل شده نیز وارد شوند. به بیان دیگر، افرادی که برای سرقت به خانه دیگران می روند، از امنیت یک ملک نسبت به اشخاص آن اطلاعات بیشتری دارند. آنها ممکن است آسیب پذیری های خاصی را تشخیص دهند که ساکنان حتی از آنها آگاه نیستند.

اما برای جلوگیری از این امر می بایست لایه های امنیتی بیشتری به درب های خود اضافه کنید، ارتقا قفل ها یا افزودن قفل اضافی می تواند ایمنی اماکن را تا حد مطلوبی افزایش دهد. در این مطلب قصد داریم تمرکز ویژه ای روی سیلندرهای درب، داشته باشیم.

امنیت درب ورودی اولین خط دفاع از خانه است. این موضوع به طیف وسیعی از ابزارها و تکنیک هایی که برای تقویت درها در برابر ورود غیر مجاز استفاده می شود، وابسته است.

 

سیلندر چیست؟

به زبان ساده باید گفت، سیلندر بخشی از قفل درب است که کلید را در خود جای می دهد. بیشتر سیلندرهای درب قابل تعویض هستند. این بدان معناست که شما می توانید بدون نیاز به تغییر قفل درب، معمولاً آنها را تعویض کنید.

چرا از سیلندرهای مختلف استفاده می کنیم؟

شاید در اینجا بخوانید و از خود بپرسید که چرا ما به سیلندرهای درب احتیاج داریم. خوب برای تامین امنیت فضاهای شخصی، آنها بهترین گزینه به شمار می روند. البته، مشکل بسیاری از آنها این است که از فناوری قدیمی استفاده می کنند. البته متناسب با نیاز خود و نیز با توجه به بودجه خود می توانید  از مدل های جدید مجهز به قفل های چند زمانه استاندارد استفاده کنید و سارقین  و افراد بیگانه را از خانه خود دور کنید.

سیلندرها چگونه کار می کنند؟

علی رغم ظاهر ساده آنها، در واقع جدیدترین سیلندرهای موجود در بازار دارای نوآوری هوشمندانه ای هستند. سیلندرها در زمان باز و بسته نمودن قفل از مکانیزم های بسیار دقیقی استفاده می نمایند. اگرچه آن را نمی بینید، وقتی قفل در را باز می کنید اتفاقات زیادی رخ می دهد. قطعات مکانیکی داخل این ابزار باید با کلید کار کنند تا قفل بدون زحمت باز و بسته شود.

"تانگ" یکی از این قطعات است که هنگام باز شدن قفل درب در قسمت مرکزی سیلندر قرار می گیرد. هنگامی که درب در حالت قفل است، تانگ هم داخل محفظه اصلی است و هم خارج از آن، تا درب را محکم نگه می دارد. کلید درب مکانیزمی را ایجاد می کند که قفل شده و رها می شود.

همانطور که کلید را برای قفل کردن در درون درب می چرخانید، سیلندر را نیز می چرخانید. وقتی این اتفاق می افتد، یک فنر محکم تانگ را به موقعیت خود فشار می دهد، بنابراین درب را محکم می کند. برخی از درها، در داخل خود، یک دکمه دارند که می توانید برای قفل شدن آن را فشار دهید. در واقع همان کار کلید را در داخل سیلندر انجام می دهد، اما در زمان بسیار کمتری. بدیهی است که برای باز کردن درب قفل شده از بیرون هنوز به یک کلید نیاز دارید.

 

 

یک سیلندر درب محکم، که از فناوری های جدیدتر استفاده می کند، به جلوگیری از نفوذ افراد کمک خواهد کرد. لایه های دیگری از امنیت درب وجود دارد، اما اطمینان از داشتن یک توپی مقاوم درب اولین قدم مهم است.

برای باز کردن هر درب به یک کلید منحصر به فرد نیاز دارد. با این حال، اگر سیلندر سفارشی را برای استفاده در همه درهای خود انتخاب کنید ، باز کردن همه آنها با یک کلید امکان پذیر است.

انواع سیلندر و تفاوت سیلندرهای مختلف با یکدیگر؟

تنوع سیلندرها در بازار بسیار گسترده تر بوده و هر کدام از آنها از ویژگی های مخصوص به خود را داند و متناسب با اهداف خاصی طراحی و تولید شده اند. از نظر عملکرد می توان چنین ابزارهایی را در مدل های زیر تقسیم بندی کرد:

  • مخصوص درب ضد سرقت
  • مخصوص درب آپارتمانی
  • مخصوص درب سرویس
  • مخصوص درب  های ورودی حیاط

سیلندرها از نظر شکل نیز به چند دسته مختلف تقسیم می شوند به عنوان مثال:

  • استوانه ای
  • بیضی شکل
  • هسته قابل تعویض

 

۱. استوانه ای:

سیلندرهای استوانه، از نظر ظاهری گرد هستند که به بدنه قفل پیچ می شوند. بسته به عمق آن، ممکن است لازم باشد اسپیسرها را نصب کنید تا سیلندر با قفل تراز شود. این نوع مدل ها در دو قالب استاندارد  و مدل های قابل تعویض موجود هستند.

 

 

۲. سیلندر بیضی:

این نوع از سیلندرها معمولاً به شکل گرد بیضی شکل است، آنها به صورت کاملاً حرفه ای طراحی و تولید می شوند در انواع درب های داخلی و خارجی قابلیت نصب دارند.البته این قفل از محبوبیت کمتری نسبت به سیلندر استوانه ای برخوردار است،

۳. سیلندرهای هسته قابل تعویض:

همانطور که مشخص است، این گونه از ابزار از یک هسته مرکزی قابل تعویض و همچنین قابل جابجایی برخوردار هستند که درون محفظه قفل قرار دارد.

این بدان معنی است که قفل ها می توانند به سرعت و به راحتی تغییر کنند، در صورت وجود کلید کنترل. در صورت به خطر افتادن امنیت بسیار مفید است - به عنوان مثال، اگر کلیدها گم شده باشند یا در دست کسی باشد که باید از ملک خارج شود.

این سیلندرها اغلب با شش یا هفت هسته پین ​​در دسترس هستند ، بنابراین با سیستم های اصلی به خوبی کار می کنند.البته معمولاً گران تر از قفل استاندارد هستند و در صورت عدم وجود کلید کنترل، بازپرداخت آن هزینه بر است.

البته در بازار مدل های دیگر نیز وجود دارد که می توان متناسب با نیاز خود آنها را نیز مد نظر قرار داد. دستگیره های تک سیلندر، دکمه های ورودی و دستگیره ها با یک کلید از بیرون کار می کنند، اما برای قفل کردن یا باز شدن قفل از فضای داخلی ملک نیازی به کلید ندارند. در عوض، درب با استفاده از اهرم سبک چرخش انگشت شست قفل یا باز می شود.

قفل های یک سیلندر بیشتر از دو سیلندر طرفدار دارند. دو دلیل اصلی این کارایی و صرفه اقتصادی است. خرید و نصب قفل های یک توپی معمولاً هزینه کمتری نسبت به دو توپی دارند. آنها همچنین راحت ترند، زیرا نیازی به کلید برای کار قفل از داخل نیست. یک انگشت شست ساده قفل شده و قفل درب را باز می کند.

در حال حاضر فناوری پیشرفت های چشمگیری در امنیت خانه ایجاد کرده است. به ویژه، مشاغل به طور فزاینده ای علاقه مند هستند که با به روزرسانی قفل ها و نصب سیستم های امنیتی، از اموال خود محافظت کنند. قفل های الکترونیکی فقط یکی از گزینه های عالی جدید در بازار است.

قفل های الکترونیکی بسیار متفاوت از قفل های سنتی فنری یا ددبولت هستند. آنها به یک سری آهن ربا و موتورهای کوچک الکتریکی متکی هستند که برای باز و بسته شدن فعال می شوند. قفل های الکترونیکی به گونه ای برنامه ریزی شده اند که برای باز کردن قفل، به ترکیب صحیح صفحه کلید، دکمه کلید، کارت دسترسی یا داده های بیومتریک مانند اثر انگشت نیاز دارند.

قفل های الکترونیکی هوشمند قفل های الکترونیکی با قابلیت کنترل از راه دور از طریق برنامه تلفن هوشمند هستند. یک صاحب مشاغل می تواند بر ترافیک نظارت کند، دسترسی را از طریق برخی درها محدود کند، درها را قفل کرده و سیستم امنیتی را بدون حضور در هرجایی از ساختمان فعال کند. معمولاً قفل های الکترونیکی هوشمند دارای یک سیلندر کلید مکانیکی نیز هستند تا امکان دسترسی با کلید سنتی را فراهم کنند.

نکته ای که شما باید قبل از خرید سیلندر آن را بدانید؛ شناسایی نوع درب است. برخی از توپی های درب اندازه استاندارد ندارند، بنابراین موقع خرید به این مورد دقت کنید

مقالات مرتبط

اشتراک در خبرنامه ما