•  
  •  
قفل حیاطی و انواع آن

چرا استفاده از قفل حیاطی؟

امروزه با افزایش نرخ ­بیکاری و یا حتی اعتیاد، خطر سرقت نیز افزایش یافته ­است. داشتن امنیت یکی از مهم­ ترین نیازهای ما در زندگی می­باشد، مخصوصا زمانی که در خانه یا محل­ کار خود هستیم و می­‌خواهیم با خیالی آسوده و راحت در آن مکان زندگی کرده و اوقات خوبی را بگذرانیم، و یا حتی زمانی که بخواهیم آن مکان را به قصد رفتن به محل کار، مسافرت و یا حتی خرید کردن برای مدتی  ترک کنیم، باید مطمئن شویم که آیا محل کار یا سکونت ما از امنیت کافی برخوردار است یا نه.

حالا چرا قفل حیاطی؟ ما همیشه برای برای حفظ امنیت ساختمان­‌ها، منازل و یا هر مکان دیگری، اقدامات مختلفی را انجام می­دهیم تا شاید با کمک آنها بتوانیم بخشی از استرس­‌ها و نگرانی­‌های خود را در رفع این نیاز کاهش دهیم. شاید یکی از این اقدامات برای ایجاد و یا افزایش امنیت، خرید یک قفل مناسب، ایمن و قابل اطمینان باشد. یکی از پرکاربردترین انواع قفل برای درب ورودی ساختمان­‌ها، منازل، مغازه­ ها و... قفل حیاطی می‌­باشد. این قفل به دو دسته قفل حیاطی مکانیکی و برقی تقسیم­ بندی می­‌شود.

 

قفل­‌ها همیشه جایگاه ویژه ­ای در ایجاد یا افزایش امنیت دارند، قفل­‌هایی که به دلیل پیشرفت و تغییر آنها نسبت به قفل­ های قدیمی و سنتی، توانایی این را دارند که به نیاز ما در رابطه با امنیت پاسخگو باشند و قفل حیاطی رایج­‌ترین و ایمن‌­ترین نوع قفل در حفظ ایمنی ساختمان‌­ها و آپارتمان­‌ها می‌­باشند.

 

انواع قفل حیاطی:

با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، انواع مختلفی از قفل­ ها به ­وجود بیایند و یا حتی باعث شده اند که قفل­ های قدیمی، با ظاهری جدیدتر اما با حفظ ساختار قدیمی به بازار عرضه شوند. این نوع قفل­ها نیز همانند قفل­‌های دیگر دارای تنوع گوناگونی می­ باشند، که هر کدام را با توجه به نوع نیاز خود می­‌توانیم تهیه و خریداری کنیم.

به طورکلی این گونه قفل‌­ها به دو دسته تقسیم بندی می­شود:

  • قفل مکانیکی حیاطی
  • قفل برقی حیاطی

 

قفل مکانیکی حیاطی:

قفل ­هایی وجود دارند که حتی با گذشت زمان و پیشرفت­ های روزافزون، همچنان کاربرد و مشتریان خاص خود را دارند. قفل حیاطی مکانیکی یکی از رایج­ترین نوع قفل حیاطی از گذشته تاکنون بوده ­است. این نوع قفل ظاهری جدیدتر و پیشرفته ­تری نسبت به نمونه ­های قبلی و قدیمی خود پیدا کرده­، اما ساختار مکانیکی سابق و اصلی را در خود حفظ کرده ­است.

یکی از دلایلی که این قفل پرکاربرد و رایج است، استحکام بالا و قیمت مناسب آن می­ باشد. سبک زندگی ما تغییر کرده ­است و روز به روز زندگی مدرن­ تری نسبت به گذشته داریم و شاید می­توان گفت برای حفاظت از خود، منزل و یا محل کار باید از تکنولوژی پیشرفته­ تری استفاده ­کرد، همین دلیل باعث کاهش تقاضای قفل حیاطی مکانیکی شده ­است.

اما قفل حیاطی مکانیکی، مناسب­‌ترین قفل برای ساختمان­‌ها و آپارتمان­‌های قدیمی و مخصوصاً برای مکان­هایی در خارج از شهر یا باغ‌­ها، که دسترسی به برق شهری برای آنها آسان نیست، می­باشد. قفل مکانیکی حیاطی به دلیل نصب آسان، هزینه کم و در دسترس بودن می­تواند گزینه مناسب و مطمئنی برای این مکان­‌ها باشد.

 

اجزای تشکیل­ دهنده قفل حیاطی مکانیکی:

1. بدنه: جزئی ثابت و بدون تغییر در قفل مکانیکی حیاطی می­باشد.

2. توپی: توپی همان قسمت داخلی در قفل مکانیکی است و میتواند به صورت دایره­ ای، گلابی شکل یا استوانه ­ای نیز باشد.

3. شیارهای موجود بر روی توپی: این شیارها بر روی توپی قفل، باعث ورود کلید در قفل و گردش آن می­شود.

4. سوراخ ­های بر روی بدنه: در انتهای سوراخ­ هایی که بر روی بدنه قرار دارند، یک فنر و روی فنر، یک پین استوانه­ ای از جنس برنج که اصطلاحا به آن ساچمه گفته­ می­شود، وجود دارد.

5. سوراخ­های بر روی توپی: در داخل این سوراخ­ها ساچمه های کله ­قندی شکل با طول­های متفاوت وجود دارد. هر چه این ساچمه ­ها بلندتر باشند، میزان فرورفتگی ­های روی کلید نیز بیشتر خواهدبود و یا بالعکس.

اگر انتخاب ما قفل مکانیکی حیاطی است، باید هنگام خرید به تعداد ساچمه­ ها( این ساچمه ­ها همانند رمز هستند، همان­طور که هر چه طول رمز بیشتر و پیچیده ­تر باشد، امنیت بیشتری دارد، هرچه تعداد ساچمه­ ها بیشتر باشد، امنیت آن افزایش می­ یابد.)، ورود کلید در قفل به صورتی درست و دقیق و همچنین کیپ بودن توپی در بدنه قفل توجه ویژه ­ای نمود.

قفل حیاطی برقی:

با سبک زندگی­مان از سنتی به مدرن، نیازهای جدید و توقعات بیشتری برای حفظ ایمنی و قفل­ ها به وجود آمده است. اگر می­خواهیم درب­ ها را به سرعت باز و بسته کنیم، به دنبال رفاه و راحتی بیشتر هستیم، نیاز داریم که تردد افراد را کنترل کنیم و امنیت قفل را افزایش دهیم، قفل برقی حیاطی جایگزین مناسبی برای قفل مکانیکی حیاطی است.

قفل حیاطی برقی به دلیل آنکه سطح امنیتی بالاتری به نسبت قفل حیاطی مکانیکی دارد، برای انواع ساختمان، آپارتمان، مغازه و... مناسب می ­باشد. از آنجا که ترس از سرقت همیشه خیال ما را آشفته می­ کند و باعث نگرانی ما می­شود، پس باید به دنبال قفلی مناسب برای درب ورودی ساختمان خود باشیم، قفل حیاطی برقی، آیا انتخاب مناسب و عاقلانه می ­باشد؟

انتخاب این قفل، می­‌تواند انتخاب خوب و مناسبی باشد. قفل حیاطی برقی معمولاً به صورت یک زبانه یا به صورت دو زبانه وجود دارند، هر چه تعداد این زبانه­ ها بیشتر باشد، امنیت آن نیز افزایش می­یابد. معمولاً برق مورد نیاز برای این نوع قفل، 12 ولت می­باشد.

یکی از ویژگی­ های مهم قفل ­های برقی، وجود یک شاسی قرمز روی قفل است. این شاسی امکان باز نمودن قفل از داخل را به صورت دستی مهیا می کند. البته این شاسی قابلیت غیرفعال شدن را نیز دارد که معمولاً در مکان های پر تردد برای جلوگیری از دستی باز شدن قفل از این امکان استفاده می گردد. که در این صورت امکان باز شدن قفل مذکور تنها از طریق آیفون و یا کلید برقی که در نزدیکی قفل قرار می گیرد وجود خواهد داشت.

با همین اقدام می­ توانیم امنیت آپارتمان خود را افزایش دهیم. 

 

 

قفل حیاطی برقی:

با سبک زندگی­مان از سنتی به مدرن، نیازهای جدید و توقعات بیشتری برای حفظ ایمنی و قفل ­ها به وجود آمده ­است. اگر می­خواهیم درب ­ها را به سرعت باز و بسته کنیم، به دنبال رفاه و راحتی بیشتر هستیم، نیاز داریم که تردد افراد را کنترل کنیم و نیز از ضد سرقت بودن قفل اطمینان حاصل نماییم، قفل برقی حیاطی جایگزین مناسبی برای قفل مکانیکی حیاطی هستند، قفل­ هایی که می ­توانند نیاز ما را با حفظ امنیت و افزایش آن رفع نمایند و موجب آسودگی خیال ما شوند.

قفل حیاطی برقی به دلیل آنکه سطح امنیتی بالایی دارد، برای انواع ساختمان، آپارتمان، مغازه و... مناسب می­‌باشد. از آنجا که ترس از سرقت برای همیشه خیال ما را آشفته می­کند و باعث نگرانی ما می­ شود، پس باید به دنبال قفلی مناسب برای درب ورودی ساختمان خود باشیم، قفل حیاطی برقی را که به قفل ضد سرقت نیز شناخته می­شود، آیا انتخاب آن مناسب و عاقلانه می‌­باشد؟

انتخاب این قفل، می­‌تواند انتخاب خوب و مناسبی باشد. اگر بر روی درب ساختمان یا حیاط خود قفل های سنتی و قدیمی را نصب کرده­ باشیم، همیشه برای اطمینان خاطر دو یا سه بار آن را قفل کرده یا به عبارتی سه قفله می­کنیم که گاهی اوقات بسیار سخت و خسته کننده می­‌باشد. قفل حیاطی برقی می­تواند مناسب­ترین انتخاب و برطرف­‌کننده نیاز ما باشد.

قفل برقی حیاطی را می­توان به سه دسته تقسیم­ بندی نمود:

  1. قفل برقی زبانه‌­دار
  2. قفل برقی کلونی
  3. قفل برقی کله گاوی

باز و بسته شدن قفل برقی زبانه­ دار به وسیله وجود یک ضامن در غلاف آن صورت می­گیرد. این قفل که ظاهری شبیه به قفل مکانیکی حیاطی دارد را می­توان بر روی انواع درب­ های پارکینگ، حیاط و یا نفر رو به آسانی نصب نمود. اما یکی از ایرادهای مهم آن زبانه قابل رویت آن است که همین امر باعث کاهش سطح ایمنی آن می­شود.

در قفل­ های برقی کلونی، بدنه از جنس گالوانیزه و قطعات درونی از جنس برنج می­باشد. این نوع قفل در گذشته بسیار مورد استقبال قرار گرفت. یکی از مزیت ­های مهم این قفل این است که مقاومت بسیار بالایی دارد و به همین دلیل برای درب­ های فلزی مناسب است. اما از آنجا که نصب و نگه­داری آن بسیار مشکل است، استفاده از آن با گذشت زمان کاهش یافته­ است.

قفل برقی کله گاوی، مدلی است که هم مشکل دیده شدن زبانه را در قفل برقی زبانه ­دار و هم مشکلات نصب و نگه­داری قفل برقی کلونی را بر طرف­ کرده ­است. به همین دلیل قفل برقی کله گاوی نسبت به قفل ­های برقی دیگر مناسب­تر می­باشد. این قفل می­تواند از ورود غیر مجاز به ساختمان جلوگیری کند. نصب بسیار آسانی دارد و می­توان آن را به صورت افقی یا عمودی نصب کرد. یک نکته­ای که به هنگام نصب این قفل باید به آن توجه کرد، این است که هنگام نصب ولتاژ مناسب قفل تامین گردد. ولتاژ مناسب قفل کله گاوی 12 ولت می­باشد که اگر از این ولتاژ بالاتر برود به قفل آسیبی جدی وارد می­کند و موجب سوختن آن می­شود.

این قفل را می­توان با دست و همچنین با در بازکن­ های الکتریکی از داخل منزل باز کرد. این نوع قفل به وسیله لرزش زیاد یا ضربه زدن به راحتی باز نمی­شود، پس قفل برقی کله گاوی از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار است و می­توان گفت قفلی معتبر و قابل اطمینانی می­باشد.

با این حساب، تفاوت میان قفل حیاطی مکانیکی و برقی مشخص شده­است، اگر به دنبال قفلی با سطح امنیت بالا هستیم و می­خواهیم بر روی تردد افراد کنترل داشته­ باشیم، قفل برقی حیاطی انتخاب مناسبی می­باشد. ولی اگر میخواهیم قفلی را با هزینه ه­ای ارزان­تر نسب به قفل ­های برقی حیاطی تهیه کنیم و همچنین قفلی را انتخاب کنیم که بسته به شرایط، برای ما قابل دسترس باشد شاید قفل مکانیکی حیاطی مناسب­ترین انتخاب باشد. و همچنین در هنگام انتخاب نوع قفل­ ها باید ابتدا به نوع کارایی و سطح ایمنی آن توجه نمود.

قفل برقی حیاطی دارای کلید کامپیوتری می­باشد. کلید کامپیوتری یا رایانه‌­ای امکان کپی کردن کلید را کاهش و سطح امنیت را افزایش می­دهد. این قفل را می­توان بر روی انواع درهای مغازه­ ها، پارکینگ­ ها، ساختمان­ ها، آپارتمان­ ها و... به راحتی نصب کرد. همچنین بدنه فلزی این قفل ضد آب بوده و در برابر پوسیدگی بسیار مقاوم است. قفل برقی حیاطی دارای کیفیت بالا و گارانتی و خدمات پس از فروش (که بسیار مهم می­باشد)، است.

اما باید توجه داشت که با وجود تمام مزایای قفل برقی حیاطی، اگر برق شهری قطع شود یا هر مشکل دیگری برای آن رخ دهد، کارکرد مناسب خود را از دست می­دهد. هر کدام از انواع قفل حیاطی برقی با ولتاژ مناسب خود کار می­کنند، و هر تغییری در ولتاژ مورد نیاز این قفل­ ها، ممکن است موجب آسیب دیدن آن­ها شود. در این مواقع قفل­ های مکانیکی جایگزین خوبی برای رفع نیاز ما می­باشد. تمامی این فاکتورها بر روی قیمت قفل­ های حیاطی مکانیکی و برقی تاثیر می­گذارند، پس اگر قصد خرید قفل حیاطی را داریم باید قبل از خرید تمامی نکات را از جمله قیمت، نوع، جنس، موردی که قفل را برای آن تهیه می­ کنیم و... را مشخص نماییم.

همچنین بهتر است که پیش از اقدام به خرید انواع قفل درب، آنها را با یکدیگر مقایسه کرده و مورد بررسی قرار دهید. که این کار فقط با مقایسه ویژگی ها و مشخصات انواع قفل در یک فروشگاه اینترنتی مخصوص فروش انواع قفل امکان پذیر است، پس پیشنهاد می‌کنم که حتماً این مقایسه خصوصیات و حتی قیمت انواع قفل را از طریق فروشگاه اینترنتی خانه قفل انجام دهید تا بهترین و مناسب‌ترین محصول را انتخاب و خریداری نمایید.

یکی از قفل های مناسب جهت حفظ ایمنی ساختمانها، آپارتمانها، مغازه ها قفل حیاطی می باشد. این نوع قفل به دو دسته قفل حیاتی مکانیکی و برقی ...

مقالات مرتبط

اشتراک در خبرنامه ما