•  
  •  
معرفی انواع لولا و محل مناسب برای استفاده هر کدام؟

انواع لولا و مهمترین کاربرد آنها چیست؟

انواع لولاهای موجود در صنعت را می توان، عضو مورد تحسین یراق آلات دانست که معمولاً درب های ورودی، کمد و کابینت، شما را در جای خود نگه می دارد، و در اندازه ها و سبک های مختلفی نیز ارائه می شود.

انتخاب لولاهای مناسب برای پروژه شما به محل نصب آنها و ظاهر نهایی که می خواهید بدست آورید بستگی دارد. ما در این مطلب سعی خواهیم کرد مدل های مختلف لولا را با جزئیات مهم آنها بررسی و محل استفاده آنها را نیز مشخص کنیم، اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در این زمینه هستید، توصیه می کنم ادامه مطلب را دنبال کنید.

انواع مختلف لولا و مکان استفاده از آنها:

۱. انواع لولا تخت:

متداول ترین نوع لولایی که بر روی درب ها و پنجره های قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد،  لولای تخت است. این نام به این دلیل نامگذاری شده است که دو برگ فلزی این لولا درون درب و قاب درب قرار گرفته اند، و اجازه می دهد تا هر دو لب به یکدیگر برسند و فاصله ای بین آنها وجود نداشته باشد، علاوه بر این شکل آنها نیز تخت و بدون هیچ برآمدگی است. سه نوع متفاوت از لولاهای تخت وجود دارد: ساده، بلبرینگ، و فنر دار.

عموماً سازندگان از لولاهای ساده لب به لب برای درهای داخلی سبک استفاده می کنند. یک میله مقاوم نازک، که ممکن است قابل جابجایی باشد یا نباشد، به دو برگ (یا صفحه) در بندهای لولا متصل می شود.

۱.۱. لولای بلبرینگ:

لولای بلبرینگ دارای یاتاقان های روانکاری بین بندهای لولا برای کاهش اصطکاک ناشی از درب های سنگین هستند. این لولا های بادوام برای درهای ورودی سنگین یا درب هایی که استفاده مکرر دارند ایده آل هستند.

۲.۱. لولای لب به لب (فنردار):

برای اطمینان از بسته شدن درب در پشت خود، از لولا های لب به لب فنر دار می توانید استفاده کنید. اغلب در درهای معمولی چوبی و فلزی استفاده می شود، می توانید این لولاها را کالیبره کنید تا با درجات مختلف کشش باز یا بسته شوند. آنها نیز جزو انواع لولا پر استفاده در کشور به حساب می آیند.

 

۲. لولای بشکه ای:

برای پروژه های خاص نجاری، مانند یک جعبه یا کابینت کوچک، از لولای بشکه ای استفاده کنید. این لولا کوچک برای پروژه هایی که می خواهید لولا از دید شما پنهان شود ایده آل است. برای نصب، به راحتی سوراخ هایی به اندازه مناسب سوراخ کنید تا بشکه ها جا بیفتد و لولا را وارد کنید. لولاهای بشکه به طور معمول از برنج ساخته می شوند، برای تحمل فشار بالا طراحی نشده اند.

 

۳. لولای مخفی:

لولاهای پنهان یا همان مخفی نیز جزو انواع لولا پر استفاده به شمار می روند، که به صورت دیده نشده طراحی شده اند. این نوع لولاها زیبایی مبلمان و یا زیبایی کابینت را از بین نمی برند. آنها می توانند خود بسته شوند و با کمک چند پیچ تنظیم شوند. همچنین می توانید لولاهای بزرگتر مخفی برای درب ها پیدا کنید. از آنجایی که در معرض دید نیستند و در نتیجه ضد دستکاری هستند، امنیتی را فراهم می کنند که لولاهای معمولی از آن استفاده نمی کنند.

 

۴. انواع لولای چاقو (محوری):

لولاهای چاقو را در کابینت ها پیدا خواهید کرد. این نوع از لولا با نام های دیگر مانند لولای محوری نیز شناخته می شود، آنها شبیه تیغه های یک قیچی هستند که در یک نقطه محوری متصل شده اند. شما یک برگ لولا را در انتهای درب کابینت و دیگری را داخل کابینت قرار می دهید. پس از نصب، محوری است.

 

نوع دیگری از لولای محوری به درب امکان باز و بسته شدن از هر دو طریق را می دهد، دقیقاً مانند درهای آشپزخانه که در رستوران ها می بینید. این لولاهای فنر دار بزرگتر و سنگین تر از لولاهای ساخته شده برای کابینت است.

۵. انواع لولای گازور:

بعضی از لولاها مخصوص کابینت های آشپزخانه طراحی و تولید شده اند. برای استفاده در آشپزخانه، لولای گازور را در نظر بگیرید. این نوع لولا به عقب جمع می شود و باعث می شود درب به صورت کابینت قرار بگیرد. معمولا بیشتر کابینت سازان از این نوع لولا استفاده می کنند، زیرا عملکرد بهتری دارد.

۶. انواع لولای افست:

آیا تابحال سعی کرده اید که یک کاناپه را از داخل درب جا به جا کنید، فقط متوجه شده اید که درب ورودی بسیار باریک است؟ همان جایی است که لولای افست به شما کمک می کند. این لولای ویژه به شما امکان می دهد درب را از قاب آن درب دور کنید. لولاهای افست مخصوصاً برای مناطقی که می خواهید لوازم زیادی را هر روز از درب ورودی جابجا کنید بهتر هستند.

۷. انواع لولای پیانو:

این لولای طولانی و مداوم به درستی برای لولای درپوش پیانو نامگذاری شده است. یک میله بلند از طریق بندهای دو برگ بلند این لولا عبور می کند و آن را به هم نزدیک می کند. این گزینه مناسب لولا برای جعبه های اسباب بازی، میزهای تاشو و نیمکت های ذخیره سازی است.

۸. لولا آنتیک:

جزو زیباترین لولاهای موجود در بازار است که معمولا برای خانه های قدیمی و یا خانه هایی با دکوراسیون سلطنتی مورد استفاده قرار می گیرد، البته از این لولا برای کمد های قدیمی و سنتی نیز استفاده می کنند. آنها جلوه ای زیبا دارند و همه را شیفته خود می کنند

 

 

 

9. لولاهای پروانه:

لولای پروانه نوعی لولای تسمه ای است که دارای صفحاتی برگ مانند است که از نظر تزئینی به شکلی شبیه بالهای پروانه است. آنها اغلب از برنج یا فلز تزئینی دیگری ساخته می شوند و بیشتر در جعبه ها یا کابینت های تزئینی استفاده می شوند.

 

 استفاده از انواع لولا چیست:

لولا یک اتصال خارجی است که دو عنصر یا نما را با هم نگه می دارد و حرکت چرخشی محدود را مجاز می داند. در طراحی داخلی هنگامی که توسط یک لولا معمولی به هم متصل می شوند، اشیا در محوری که ثابت است نسبت به یکدیگر می چرخند.

با این حال عملاً، انواع لولا ها اجازه حرکت فقط در یک محور مرکزی را دارند. لولا می تواند از مواد مختلف تشکیل شود، اعم از انعطاف پذیر یا از اجزای متحرک. آنها در مدل های مختلف نیز متناسب با هدف و گزینه های خاصی طراحی و تولید می شوند،  مانند مس، کروم، برنج و فلز که از قدیمی ترین و رایج ترین مواد برای تولید لولا هستند.

انواع لولا ها برای کاربردهای مختلف از جمله درب، دروازه، کرکره ، پنجره، کمد، کابینت، صندوق های چوبی، و غیره استفاده می شوند. آنها متناسب با نیازهای و برنامه ها مختلف با طیف گسترده ای از مشخصات، مانند: رنگ، طرح، شکل، آلیاژ، وزن، قیمت و عملکرد در دسترس عموم قرار گرفته اند.

انواع لولا ها طبق موارد استفاده و متناسب با اهداف مختلف تولید می شوند.انواع لولا از طیف گسترده ای از مواد از جمله فولاد، فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ، برنج، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ روشن ساخته می شوند تا کیفیت و مقاومت مناسبی تولید شده و در برابر فشارهای و ضربه های وارده مقاومت کافی داشته باشند.

 

 

اهمیت استفاده از لولاهای خوب؟

آیا قصد بازسازی یا ساخت خانه جدید را دارید؟ در این کار از درب های خود غافل نشوید. درها اولین نقطه تعامل افراد بیگانه با خانه شما  است که به خانه شما مراجعه می کند. سعی کنید آن را جذاب تر نشان دهید. برای این منظور، شما باید از اتصالات و یراق آلات منحصر به فرد درب استفاده کنید تا کیفیت، دوام و جذابیت درها را افزایش دهید.

انواع مختلفی از یراق آلات برای محکم نگه داشتن پایه درب برای مدت طولانی ضروری است، اما انواع لولا درب و دستگیره درب دو نوع مهمترین یراق آلات هستند که بدون آنها پایه درب ضعیف است. لولاهای درب از کیفیت و دوام اطمینان حاصل می کنند، در حالی که دسته های درب جلوه ای جذاب به کل قاب درب می دهند.

درب قسمت اصلی خانه شما است و بنابراین انتخاب نوع از یراق آلات مناسب ممکن است برای شما دشوار باشد، خصوصاً دستگیره و انواع لولا. چندین طرح منحصر به فرد و گزینه های رنگی برای انتخاب صاحبان خانه در بازار وجود دارد. با داشتن لولای مناسب، می توانید درب موجود خود را به راحتی و بدون کوچکترین صدایی باز و بسته کنید.

لولا های درب به اندازه کافی کارآمد هستند که در هنگام باز و بسته شدن در برابر فشار وارد شده بر روی آنها مقاومت کنند. بنابراین ، به خاطر داشته باشید که قبل از تصمیم گیری برای خرید آن، در مورد اجرای آن روی درب، کیفیت مناسب محصولات کامل تحقیق کنید. لولاهای درب را فقط به خاطر ظاهر زیبایشان انتخاب نکنید زیرا محصول با کیفیت بالاخره برای مدت طولانی با ظاهری جذاب ماندگار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع لولا می توانید با کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی خانه قفل تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

انواع لولا در و دستگیره دو نوع مهمترین یراق آلات هستند که بدون آنها پایه در ضعیف است.، و جلوه جذاب به کل قاب در می دهند.

مقالات مرتبط

اشتراک در خبرنامه ما